آیت‌الله سیدان: مبعث، مهم‌ترین روز تاریخ انسانیت است

آیت‌الله سیدان: مبعث، مهم‌ترین روز تاریخ انسانیت است

به گزارش شفقنا،گفت‌وگوی زیر، حاصل نشستی کوتاه با آیت‌الله سیدجعفر سیدان از علمای مشهد است ،که از نظر خوانندگان می‌گذرد.

ـ بعثت به چه معناست؟ فلسفه و هدف بعثت پیامبران چیست؟

با توجه به اینکه مسائل مختلفی در زندگی وجود دارد که صلاح انسان‌ها در آن مسائل است که باید آنها را فهمیده و به کار گیرند و نیز مسائلی وجود دارد که ضرر و زیان انسان‌ها در آن بوده که شایسته است آنها را دانسته و از آن پرهیز کنند.

و با توجه به اینکه بدیهی است که انسان، همه آنچه برایش مفید و یا زیان‌آور است را نمیداند، مخصوصا چیزهایی که در رشد عقلانی و معنوی او مؤثر است و باید برای منفعت آینده او (با توجه به اینکه آینده حقیقتی است که با تحقیق اثبات شده است) به کار گرفته شود پس او نیاز به راهنمایی دارد که خیر و شر و نیز منافع و مضرات زندگی را برای او بازگو کند.

و با توجه به اینکه استعداد ارزنده و مهمی در انسان برای رشد و تکامل است که با بقیه موجودات متفاوت است. مثلا کبوتران اگر هزاران سال هم زندگی کنند همان زندگی کنونی الان را خواهند داشت، همچنانکه هزاران سال گذشته است و زندگی آنان تغییری نکرده است، اما انسان قابلیت رشد، تکامل و تحول در زندگی خود دارد.

پس خداوند متعال به لطف، کرم، مرحمت و رحمتش، انبیاء را فرستاده است تا بشر را راهنمایی کنند و در آخر همه آنها، پیامبر گرامی اسلام را مبعوث فرموده و بهترین، کاملترین و دقیق‌ترین برنامه در تمام شئون اعتقادی، اخلاقی، عملی، فردی، اجتماعی، عبادی و اقتصادی را در اختیار انسان گذاشته و با این لطف و عنایت بی‌انتها، بشر را هدایت کرده است.

مبعث مهم‌ترین روز تاریخ بشریت

بعثت پیامبر گرامی اسلام یعنی بعثت و برانگیخته شدنی که در ارتباط با مسئله هدایت‌گری انسان‌ها در مسائل و شئون مختلف زندگی است و باید گفت که روزگار بعثت و روز بعثت، مهم‌ترین روز در تاریخ انسانیت است.

توضیح اینکه مهم‌ترین روز در تاریخ بشر، بعثت پیامبر اکرم(ص) است زیرا در این روز شخصیتی از طرف خداوند مأموریت یافته است تا عالی‌ترین برنامه را در اختیار بشر بگذارد تا او بتواند راه تکامل خود را به خوبی طی کرده و در خیر و سعادت قرار گیرد و همچنین زحمات انبیاء گذشته در جهت هدایت گری حفاظت شده و برنامه‌های تکامل انسان‌ها در آینده، نقش مهم خود را ایفا کند.

هدایت‌گری هدف بعثت پیامبر اسلام(ص)

اگر چنانچه بخواهیم بعثت پیامبر را خلاصه کنیم می‌توانیم در برخی بیانات خود حضرت که به عنوان وحی در اختیار ما است هدف بعثت را بیابیم.

بعثت پیامبر اسلام(ص) و هدف آن خلاصه شده است در این آیه قرآن کریم که «هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلو علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین»؛ هدف این بعثت، تربیت، تذکیه، تعلیم و آموزش برای انسان‌ها است در ارتباط با آنچه سعادتشان در آن است.

یا در آیه «هوالذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله ولو کره المشرکون»؛ اوست که فرستاده است پیامبرش را برای هدایت‌گری و دین حق و مجموعه‌ای از حقایق که برای رستگاری بشر و راهنمانیی انسان‌ها کاملا توانا است.

هدف بعثت پیامبر گرامی اسلام مسئله هدایت‌گری در اعتقادات، اخلاق، رفتار و همه شئون زندگی انسان‌ها است که مجموعه حقایق سعادت‌بخش را در اختیار همه گذاشته‌ است و اگر بشر بخواهد روی سعادت را ببیند باید از این مکتب پیروی کند که از ناحیه خدا است و در ارتباط با علم لایتناهی و علم بی‌خطا است، همچنین از افکار و آراء دیگران که در مقابل این مکتب قرار می‌گیرد کاملا پرهیز کند تا روش صحیح را در جهت سعادت خود انتخاب کرده باشد.

سوره مبارکه عصر بیانگر هدف بعثت انبیاء

به عبارت دیگر، خلاصه هدف بعثت در سوره مبارکه عصر آمده است: سوگند به عصر (عصر بعثت، یا مطلق زمان و یا عصر ظهور امام زمان) که همه انسان‌ها ضرر کرده، زیان‌کار بوده و از گذشت عمر سودی نمی‌برند مگر آنان که اهل ایمان بوده و گرایش به حق پیدا کنند و بر اساس این گرایش کار نیک انجام داده، یکدیگر را به حق و درستی توصیه کرده و یکدیگر را به استقامت در راه حق وا دارند.

به خوبی مشخص است که وجود پیامبر گرامی اسلام و بعثت ایشان در راستای این است که مردم در جهت ایمان به خوبی‌ها و حقایق و اساسا ایمان به پروردگار قرار گیرند و بر اساس آن کارهای نیک انجام داده و در دستگیری از یکدیگر در جهت حق غفلت نکنند و نیز در ارتباط با حق یکدیگر را سفارش کنند و این بعثتی است که در ارتباط با چنین حقایق ارزنده‌ای در تلاش بوده و پیامبر گرامی اسلام آن را در همه ابعاد ذکر شده در اختیار جهانیان گذارده است.

ویژگی‌های پیامبر گرامی اسلام که منجر به بعثت ایشان شد، چه بود؟

این سؤال کامل نیست زیرا مفهوم آن این است که ایشان چه کرده‌اند که پیامبر شدند.

اینطور نیست که در این عالم کاری کرده باشند که منجر به پیامبر شدن شود، بلکه سمت پیغمبری مثل سمت وصایت از ناحیه خداوند متعال و بر اساس کمالاتی تعیین می‌گردد که خداوند در ایشان می‌دانسته است پس می‌توان گفت که این پیامبر گرامی، چه خصوصیات و امتیازات و کمالاتی داشته‌اند که با توجه به مسائلی که خداوند می‌دانسته است ایشان را برای پیامبری انتخاب کرده است؟

سمت پیامبری و وصایت، بر اساس علم خداوند از اشخاص به آنان داده می‌شود

آنچه سبب شده است پیامبر گرامی اسلام برای این رسالت برگزیده شوند این بود که خداوند متعال می‌دانسته است که ایشان از نظر عبودیت، بندگی و تسلیم در پیشگاه پروردگار، فوق و برتر از همه انسان‌ها بوده و غیر قابل نسبت با بقیه انسان‌ها، حالت بندگی، عبودیت و تسلیم در پیشگاه او را داشته‌اند و این ریشه اصلی اعطای امتیازات و کمالات از طرف خداوند متعال است.

ره‌آورد بعثت پیامبر اسلام(ص) چه بود؟

برنامه کلی این مکتب، ارشاد به این حقیقت است که قرآن کریم می‌فرماید: «ان الله یأمر بالعدل و الاحسان و ایتاء ذی‌القربی و ینهی عن الفحشاء والمنکر و…»؛ خداوند متعال شما را به عدالت، دادگری، احسان و نیکی به یکدیگر و مخصوصا به خویشاوندان امر می‌کند و از نادرستی‌ها، پلیدی‌ها، زشتی‌ها و همچنین از ظلم و ستم نهی می‌کند و شما را موعظه می‌کند که شاید به خود آمده و متوجه باشید.

استفاده از قرآن کریم و بیانات معصومین رمز هدایت

بعثت، روزی بی‌نظیر در تاریخ انسانیت است که در این روز برنامه تکامل در همه ابعاد زندگی به انسان‌ها ارائه داده شده و هر کس بخواهد در مسیر سعادت حرکت کند راهی جز پیروی از این آیین مقدس ندارد که تبیین کننده این مکتب نیز خاندان رسالت و ائمه معصومین هستند همانطور که پیامبر گرامی از ابتدای بعثت تا زمان رحلت خویش و در مواقع مختلف، در اجتماعات کوچک و بزرگ، در سفر و حضر و روز و شب اعلام کردند که «دو چیز میان شما می‌گذارم، یکی قرآن و دیگر عترت است و تا هنگامی که از آن پیروی کنید گمراه نمی‌شوید و اینها با هم هستند تا روز قیامت…».

پس هدایت شدن بر اساس استفاده کردن از کتاب و بیانات معصومین است که این بیانات تبیین کننده قرآن هستند. این کار برنامه‌ای است که می‌تواند انسان‌ها را به اوج کمالات برساند و اگر کسی از این دستورالعمل تبعیت کند، به اخلاق انسانی، تواضع، صداقت، عدالت، امانت، پاکی، انسان‌دوستی، سجایای اخلاقی، صفات ارزنده و اعمال صالحه دست می‌یابد.

در پایان اگر نکته تکمیلی به نظرتان می‌رسد، بفرمایید.

همه ما انسان‌ها اگر خیر و صلاح و سعادتمندی خود را بخواهیم جا دارد که هرچه بهتر، آیین مقدسی که پیامبر گرامی‌مان از طرف خداوند آورده است را دانسته و به آن عمل کنیم زیرا عالی‌ترین سعادت در فهم دین و عمل به آیین مقدسی است که همتش پاکی انسان‌ها از همه پلیدی‌ها و اتصاف آنها به همه خوبی‌ها در مسیر تکامل است.

منبع/ رسا

shafaqna.com