اموال انسان بدون انفاق بی خاصیت است

اموال انسان بدون انفاق بی خاصیت است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله سیدجعفر سیدان، معظم له در بیست و دومین جلسه بیان معارف وحیانی ماه مبارک رمضان با اشاره به سوره تکاثر فرمودند: یکی از تذکرات در رابطه با جمع اموال این است که اگر کسی مال زیاد داشته باشد که از راه صحیح به دست آورده و در مسیر صحیح هم خرج کند، اجر دو برابری خواهد داشت.

ایشان افزودند: در محضر امام صادق علیه السلام سخن از افراد ثروتمند شیعه به میان آمد و مذمت کردند آنان را و حضرت صادق علیه السلام از این سخنان ناراحت شدند و فرمودند اگر مومن اموالی داشته باشد اما مهربان باشد و اهل خیر و رسیدگی به دیگران و نیکی به دوستان باشد، خداوند پاداش او را چند برابر محاسبه می‌کند.

آیت‌الله سیدان با اشاره به تأکید امام صادق علیه السلام بر آیه ۳۷ سوره سبا تصریح کردند: خداوند در قرآن می‌فرماید «وَ مٰا أَمْوٰالُکُمْ وَ لاٰ أَوْلاٰدُکُمْ بِالَّتِی تُقَرِّبُکُمْ عِنْدَنٰا زُلْفىٰ إِلاّٰ مَنْ آمَنَ وَ عَمِلَ صٰالِحاً فَأُولٰئِکَ لَهُمْ جَزٰاءُ اَلضِّعْفِ بِمٰا عَمِلُوا وَ هُمْ فِی اَلْغُرُفٰاتِ آمِنُونَ»؛ پول، امکانات و فرزندان وسیله تقرب به خداوند نمی‌شود، مگر این که با ایمان باشد و عمل صالح انجام دهد، خداوند برای این افراد مضاعف اجر و پاداش می‌دهد.

مدرس حوزه علمیه خراسان ادامه دادند: چنان که در احادیث آمده است امکانات انسان زمینه ای است برای این که انسان کارهای خوبی انجام دهد و چقدر این کارهای خوب اثر فوق العاده ای برای انسان دارد در بحث سابغات اگر انسان توجه به روایات داشته باشد می فهمد که این کار برای دنیا و آخرت او به چه میزان اثر دارد.

آیت‌الله سیدان با بیان این که آن چه انسان برای آخرت بفرستد، برای او باقی می‌ماند؛ افزودند: پیامبر گرامی اسلام با اشاره به آیه «مٰا عِنْدَکُمْ یَنْفَدُ وَ مٰا عِنْدَ اَللّٰهِ بٰاقٍ» فرمودند آن چه از انسان در این دنیا بماند اثری برای او در آخرت نخواهد داشت.

مدرس حوزه علمیه خراسان با اشاره به حدیثی از کتاب بحارالانوار در رابطه با اهمیت صدقه و انفاق بیان کردند: در حدیث آمده است که مریض‌های خود را با صدقه درمان کنید؛ با صدقه ایمان خود را حفظ کنید و تنگدستی خود را با تجارت با خدا جبران کنید و صدقه بدهید.

آیت‌الله سیدان اظهار کردند: صدقه در شب سبب دوری خشم پروردگار از انسان می‌شود و گناهان بزرگ را از بین می‌برد و حساب انسان روز قیامت سختگیری نمی‌شود، صدقه در روز هم مال و عمر انسان را زیاد می‌کند؛ حضرت علی علیه السلام نیز می‌فرمایند وقتی کسی می‌میرد ملائکه می‌پرسند چه برای خود از پیش فرستاده است؟ اگر کمی از مال خود را بفرستید منفعت کسب می‌کنید اما اگر همه مال خود را در دنیا بگذارید به ضررتان خواهد بود؛ کل اموال انسان بدون انفاق بی خاصیت است.