آیت الله سیدان، در دیدار مدیران آستان قدس رضوی: رعایت بهداشت در همه مکان‌ها خصوصا در اماکن مقدسه، یک عمل عقلانی و دینی است.

آیت الله سیدان، در دیدار مدیران آستان قدس رضوی: رعایت بهداشت در همه مکان‌ها خصوصا در اماکن مقدسه، یک عمل عقلانی و دینی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید جعفر سیدان، معظم له صبح امروز در دیدار جمعی از مدیران آستان قدس رضوی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، فرمودند: در این خصوص دو نکته حائز اهمیت وجود دارد، که مردم باید بطور جد این دو مورد را رعایت کنند.

ایشان ادامه دادند: نکته اول، رعایت بهداشت و دستورات پزشکی است، و هر آن چه متخصصان این امر بر آن تاکید دارند. این امر تا جایی اهمیت دارد که حتی عمل به دستورات متخصص موثق این بیماری حتی اگر کافر هم باشد لازم است.

ایشان به مسئولان آستان قدس تاکید کردند: در درجه اول باید به مردم در خصوص پیشگیری از این بیماری هشدار داد و مردم را تشویق و تحریص کرد تا مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

معظم له با اشاره به دستورات اسلام مبنی بر رعایت بهداشت افزودند: تاکید دین اسلام بر رعایت بهداشت فردی و میزان احادیث و روایات در این خصوص شگفت انگیز است. احکام اسلامی از جمله غسل و وضو نیز ریشه‌اش همین رعایت بهداشت است. لذا همه باید بهداشت فردی را در همه شرایط رعایت کنند علی الخصوص در شرایط استثنائی که در آن حضور داریم، رعایت بهداشت در همه مکان‌ها خصوصا در اماکن مقدسه، یک عمل عقلانی و دینی است.

آیت الله سیدان در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: نکته دومی که همه باید بدانند و به اندازه نکته اول اهمیت دارد، بحث دعا و نیایش است. خداوند در قرآن کریم می فرماید: «قُلْ ما یَعْبَؤُا بِکُمْ رَبِّی لَوْ لا دُعاؤُکُمْ/ بگو: اگر دعایتان نباشد پروردگارم به شما ارج و منزلتی ننهد.» در روایتی دیگر از امام صادق(علیه السلام) پرسیدند: قرائت قرآن مهمتر است یا دعا کردن و ایشان پاسخ دادند: «دعا کردن» و سپس به همین آیه سوره فرقان استناد کردند.

ایشان با اشاره به آیه «وَمَآ أَرْسَلْنَا فِى قَرْیَةٍ مِّن نَّبِىٍّ إِلَّآ أَخَذْنَآ أَهْلَهَا بِالْبَأْسَآءِ وَ الضَّرَّآءِ لَعَلَّهُمْ یَضَّرَّعُونَ‏/هیچ پیامبرى را در هیچ آبادى نفرستادیم، مگر آن که مردم آنجا را گرفتار سختى ‏ها و بلاها ساختیم، تا شاید به زارى (وتوبه) درآیند.» فرمودند: بعضی از این ابتلائات به خاطر این است که مردم به درگاه خداوند تضرع کنند چون صلاح مردم در تضرع است. عقل، نقل و تجربه نشان می‌دهد که دعا در این موقعیت اهمیت بالایی دارد.

این عالم دینی افزودند: خداوند سنت‌هایی دارد که گاها این سنت‌ها را با معجزه می‌شکند، و ما چون نمی دانیم که مشیت الهی چیست باید به تکلیف‌مان عمل کنیم. در خصوص این ویروس هم نمی‌دانیم خداوند اراده معجزه کرده و یا نه لذا تکلیف داریم طبق دستورات پزشکان عمل نماییم، لذا در این شرایط تکلیف رعایت بهداشت و تضرع به درگاه الهی است.

ایشان با تائید اقدامات بهداشتی انجام شده در خصوص مبارزه با ویروس کرونا در حرم مطهر فرمودند: بنده در جواب کسی که اقدامات بهداشتی در این شرایط را ناخوشایند می‌دانست، گفتم، این برنامه‌ها عین ادب به اهل بیت(علیهم السلام) و احترام به زائران ایشان است.

در ابتدای این دیدار که با حضور جمعی از مدیران آستان قدس رضوی انجام گرفت، گزارشی از اقدامات این آستان مقدس در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ارائه شد.