بهشت، جهنم و اختیار انسان

بهشت، جهنم و اختیار انسان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان: معظم له در ادامه سلسله جلسات دینی با اشاره به آیه ۲ سوره لهب؛ «مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَ مَا کَسَبَ»، عنوان کردند: مال و سرمایه انسان های بدکار نمی تواند آن ها را از آن چه خداوند برای چنین انسان هایی تقدیر کرده، نجات دهد و به زودی و حتماً در آن گرفتار خواهند شد.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان ملاک رستگاری را در جهت حق بودن دانسته و ابراز کردند: اگر انسان در مسیر انحراف باشد، مسئله قرابت و نزدیکی نمی تواند برای او کارساز باشد، حتی اگر عموی نبی مکرم اسلام هم باشد و می بینیم که قرآن در سوره لهب او را تهدید می کند و به شکلی که بیان شده گرفتار خواهد بود.

ایشان افزودند: انسان اگر می خواهد سعادتمند شود و از چند روز زندگی محدود دنیا بهره بگیرد، شایسته این است که مراقبت کند به هیچ صورتی در جهت باطل حرکت نکند و همه کارهایش بر محور حق و حقیقت و رضایت پروردگار باشد.

آیت الله سیدان در مورد چگونگی سازگاری توصیفات قرآن از آتش و عذاب با رحمت پروردگار توضیح دادند: کفار و اهل معصیت که مطلب به آن ها رسیده و ابلاغ شده و نیز خداوند به آن ها اختیار داده و تکلیف را به قدر وسع آن ها قرار داده است، به انتخاب خودشان آتش را برای خودشان مهیا کرده اند، بنابراین ظلمی در کار نیست.

استاد حوزه علمیه خراسان هم چنین اظهار کردند: خداوند به انسان اختیار تملیک کرده و او را مختار قرار داده است و این از امتیازات مهم اوست و اگر چنان چه اختیاری در کار نباشد، امر و نهی، بهشت و دوزخ، تکلیف و همه و همه باطل و بی خود می شود.

ایشان در مورد اختیار انسان اضافه کردند: طبق روایتی از امیرالمومنین(علیه السلام)، در مورد اختیار، «بدون الله تستطیع» و «مع الله تستطیع» هر دو سر از شرک بیرون می آورند و صحیح این است که بگوییم «بالله تستطیع»؛ یعنی خداوند انسان را مالک اختیار قرار داده است تا به اختیار و انتخاب خودش در جهت خیر یا خلاف حرکت کند.

آیت الله سیدان فرمودند: به تعبیر حضرت سجاد(علیه السلام) در صحیفه سجادیه، اگر کسی تصمیم بر گناه بگیرد استحقاق عذاب شدید ابدی را پیدا می کند، چراکه با اختیار خودش با عظمت لایتنهی لجاجت و مخالفت کرده است.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان عنوان کردند: در کتب برخی از عرفای اصطلاحی آمده است که وقتی مدت عذاب افراد گناهکار مطابق با آن چه که در دنیا انجام داده اند، سپری شد، چون طبع آن ها با عذاب ها و گرفتاری ها مأنوس شده و تغییر کرده است، وقتی آن ها را به سمت بهشت می برند، اذیت و ناراحت خواهند شد و این سخن بسیار اشتباهی است.

ایشان افزودند: بهشتی ها در بهشت و جهنمی ها در جهنم همیشه هستند و این به خاطر نیت شان بوده است، چراکه جهنمی می خواسته که همیشه خدا را معصیت کند و بهشتی هم می خواسته که همیشه به دنبال اطاعت باشد.

آیت الله سیدان در پایان با اشاره به برخی از مصیبت های اهل بیت(علیهم السلام)، اظهار کردند: برخی جنایت ها در دنیا اتفاق افتاده که قابل وصف نیست، بنابراین اگر عذابی در کار نباشد جای بسی تعجب و سوال خواهد بود.