حضرت آیت الله سیدان: ارزش عزاداران حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) بی حساب است.

حضرت آیت الله سیدان: ارزش عزاداران حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) بی حساب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سیدان، معظم له در دیدار جمعی از مادحین، شعرای آئینی و مدیران هیئات مذهبی مشهد ضمن گرامیداشت مادر بزرگوار امیرالمومنین، خانم فاطمه بنت اسد(سلام الله علیها)، روز مباهله، خاتم بخشی، نزول سوره هل اتی و در آستانه فرارسیدن ماه محرم تاکید کردند: امام صادق(علیه السلام) فرمودند، کسی که برای امام حسین(علیه السلام) شعری بگوید یا قطره اشکی بریزد با پیامبر و ائمه(علیهم السلام) محشور می شود.
ایشان افزودند: خود ائمه(علیهم السلام) ناظر بر زائران هستند و برای زائر سید الشهدا(علیه السلام) طلب مغفرت می کنند. قدر و منزلت خود را بدانیدکه قیمت شما بسیار زیاد است. از آن سو مسئولیت اجتماعی شما هم نسبت به سایرین بیشتر است.
ایشان خاطر نشان کردند: در جامعه طوری زندگی کنید که اخلاق و رفتار شما مشعلی در جامعه و در جهت ترویج دین و حقایق آن باشد. دو نکته را حتما در روضه خوانی ها و مداحی ها مراعات کنید. این دو نکته می تواند راه گشای شما در عزاداری هایتان در ماه محرم و صفر باشد.
حضرت آیت الله سیدان یادآور شدند: نکته اول آن که مصیبت های سخت را در هرجایی نخوانید، در مجالسی که مناسب است، خوانده شود. و نکته دوم آن که هرگز مصائب سبک نخوانید، افراد فهمیده در مجالس حضور دارند.
ایشان افزودند: اگر خودتان تصمیم بگیرید چه مطلبی درست و یا ناصحیح است، بخوانید حتما خداوند کمک می کند. از کتاب منتهی الامال شیخ عباس قمی بهره بگیرید.
معظم له سپس به آیه مباهله اشاره و فرمودند: آیه مباهله آیه ای سرنوشت ساز است، همان طور که در شعر خوانی ها هم بیان شد، وجود مقدس پیامبر(صلی الله علیه وآله) با نصرانی ها بحث کردند. آنان سخنان منطقی حضرت را نپذیرفتند.
ایشان افزودند: به فرمان پیامبر قرار شد مباهله کنند، و به حضرتش از سوی خداوند خطاب شد که خاندان خودش را بیاورد، از آن سوی خاندان آنان هم بیایند و بعد نفرین کنند و نفرین هر کدام گرفت آن طرف حق است.    
ایشان خاطر نشان کردند: پیامبر به همراه حضرت علی(علیه السلام)، حضرت زهرا(سلام الله علیها) و حسنین به راه افتادند. بزرگ نصرانی ها تا آن ها را دید، گفت: اگر این افراد نفرین کنند گیاهی در بیابان باقی نمی ماند و از مباهله منصرف شدند.
ایشان یادآور شدند: ماجرای مباهله دارای نکات بسیار مهمی است که از جمله بردن حضرت زهرا (سلام الله علیها) به دستور خداوند.
معظم له فرمودند: این ایام روز مباهله، نزول آیه تطهیر، سوره هل اتی و چند مناسبت دیگر است. امیدوارم ولایت حضرت در دل ما هم چنان زنده و نفرت دشمنان آن حضرت بر دل های ما حاکم باشد.
پیش از سخنان حضرت آیت الله سیدان چند تن از مادحین و شعرای آئینی اشعاری را درباره مباهله و آغاز ماه محرم قرائت کردند.