خضوع و خشوع؛ نتیجه تفکر در نعمت های الهی

خضوع و خشوع؛ نتیجه تفکر در نعمت های الهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له در ادامه سلسله جلسات ایشان با اشاره به آیه «اعلموا انّ الله یحیی الارض بعد موتها قد بیّنّا لکم الآیات لعلّکم تعقلون» (حدید/۱۷)، ابراز کردند: جریان فصل بهار یکی از آثار قدرت پروردگار است و خداوند اراده کرده است که این مسئله برای همگان جلوه گر شود و انسان باید با تفکر در این نعمت ها در برابر عظمت خداوند خضوع و خشوع کند.

ایشان افزودند: در فصل بهار زمین زنده می شود و در آن گیاه ها و اشجار رشد و سرسبزی پیدا می کنند و دانه ها رشد پیدا می کنند و زمین سرسبز و خرم می شود و تبدیل زمین مرده به این سرسبزی از آیات و نشانه های حضرت حق است.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان عنوان کردند: همه این آیات و نشانه ها از جمله زمین، ماه، خورشید، وجود خودمان، نظام هستی و هر آن چه که بنگریم، برای این است که انسان در آن ها تعقل و تفکر کند و هر چه بهتر حال خضوع و توجه در پیشگاه حضرت حق پیدا کند و یاد و ذکر خداوند در انسان محقق شود.

آیت الله سیدان فرمودند: هر چه که انسان به این آیات الهی بنگرد، باز هم جا دارد که توجه بیشتری داشته باشد، چراکه این توجه دل را جلا می دهد و البته باید حالت عبور از این نشانه ها داشته باشیم و عظمت الهی را بنگریم.

ایشان در مورد سنت های رایج در ایام نوروز اظهار کردند: در این رابطه، دید و بازدیدها، صله رحم ها، انفاق کردن ها به افراد نیازمند و از این قبیل کارهای خوب، همه مورد تایید اسلام هستند و فسادها و نادرستی ها در هر زمانی از جمله نوروز منع می شوند و اسلام سنت های گذشتگان را در مواردی که نیاز به تغییر داشته باشند، اصلاح می نماید.

استاد حوزه علمیه خراسان در ادامه اضافه کردند: بسیاری از آیات قرآن از جمله آیات تکوینی و تشریعی، غیر از مطالب مهمی که در ظاهرشان پیداست، تأویل و باطنی و گاهی باطن های مختلفی دارند که برخی توسط معصومین(علیهم السلام) بیان شده اند.

آیت الله سیدان افزودند: هر چه دست علم بیشتر کار می کند و انسان در زمینه های مختلف به آگاهی های بالاتری می رسد، آثار بیشتری از مسائل تکوینی را می فهمد، اما هیچ فرد متخصصی در علوم تجربی نمی تواند و ادعا هم نکرده است که ما پرونده فلان موجود یا فلان خوراکی را بستیم و دیگر خاصیتی بیشتر از آن چه که کشف شده، در آن موجود نیست.

ایشان با بیان این که آیات تشریعی به مانند آیات تکوینی ظاهر و باطن هایی دارند، فرمودند: اگر مطلبی در قالب تأویل یک آیه به ذهن فردی خطور کند، که با اصول قرآنی و دینی و نصوص وحیانی تضادی ندارد، به عنوان تأویل برای خودش مشکلی ندارد، اما نمی تواند بگوید که این تداعی یا برداشت، مراد خداوند بود است.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان تأکید کردند: تنها شخصی که حجت خداست و با او ارتباط دارد و از ناحیه خداوند متعال و ارتباط با حضرت حق، تأویل آیات را می گوید، می تواند ادعا کند که مراد خداوند از آیه را بیان کرده است.

آیت الله سیدان اظهار کردند: گاهی برخی از افراد قرآن را ملعبه قرار داده و از آیات برداشت ها و تأویل های بسیار نادرستی داشته اند که بسیار جای رنج و شگفتی است و با نصوص وحیانی مخالفت دارد، بنابراین باید تأویل را از معصومین(علیهم السلام) دریافت کرد.

ایشان به برخی تأویلات از آیات قرآن از جمله آیه «انّ عدّه الشهور عند الله اثنا عشر شهراً فی کتاب الله…» (توبه/ ۳۶) اشاره و بیان کردند: مقصود از این دوازده ماه، دوازده وصی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هستند و این گونه تأویلات از روایات معتبر از معصومین(علیهم السلام) بدست آمده اند.

استاد حوزه علمیه خراسان افزودند: در مورد آیه زنده کردن زمین نیز یک تأویلِ بیان شده این است که خداوند زمین را پس از آن که مردم از هدایت فاصله گرفته اند و فساد در آن گسترده شده است، به ظهور نیّر اعظم، وجود مبارک حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) زنده می گرداند.

آیت الله سیدان در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که اگر انسان حریف نفسش بشود، خیلی رشد پیدا می کند، ابراز کردند: انسان باید در مسیر حیات دل خودش حرکت کند.

ایشان تصریح کردند: وقتی حضرت ظهور کنند، یک احیای عمومی اتفاق می افتد اما قبل از آن هم انسان باید به خودش برسد و خودش را زنده بسازد و حیات پیدا کند.

آیت الله سیدان در پایان فرمودند: اطاعت از نفس یعنی اطاعت از دشمن و طبیعتاً هر کس از دشمن خود پیروی کند، خیلی ضرر خواهد کرد.