آیت الله سیدان: صفات درونی انسان همچون بذری در دل خاک هستند و بذر خار، خار و بذر گل، گل خواهد داد.

آیت الله سیدان: صفات درونی انسان همچون بذری در دل خاک هستند و بذر خار، خار و بذر گل، گل خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له در ادامه سلسله جلسات هفتگی که در منزل این عالم دینی برگزار می شود با بیان این که استغفار آثار بسیار ارزنده ای در ارتباط با موضوعات مختلف برای انسان به ارمغان می آورد، ابراز کردند: اگر انسان مقداری اهل توجه و مراقبه باشد و حالات خویش را بررسی کند به خوبی احساس می کند که در هر شرایطی نیازمندی شدیدی به استغفار دارد.
ایشان با اشاره به آیه شریفه «قُلْ كُلٌّ يَعْمَلُ عَلَى شَاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى سَبِيلًا» (اسرا/ ۸۴)، فرمودند: ریشه معصیت ها و بدی ها و هم چنین اعمال و رفتار خوب و پسندیده و به طور کلی منشأ همه اعمال، صفات درونی و باطنی ما هستند؛ در واقع صفات درونی انسان همچون بذری در دل خاک هستند و بذر خار، خار و بذر گل، گل خواهد داد.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان در این رابطه اضافه کردند: رستگاری در گرو تمیز شدن درون و رسیدگی جدی به آن است چراکه انسانی که درون و باطنش را اصلاح می کند بیشتر به یاد خدا می افتد و اعمال او رنگ الهی به خود خواهد گرفت.

سرقت
آیت الله سیدان در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تفاوت خیانت و سرقت با بیان این که هر سرقتی خیانت محسوب می شود اما عکس آن همیشه صادق نیست، عنوان کردند: همه اعمالی که در ارتباط با اجتماع و مردم ناپسند شمرده می شود را می توان به نوعی خیانت نام نهاد که از آن جمله غش در مال، کم فروشی و فریبکاری است.
ایشان افزودند: در روایات از برخی اعمال انسان به سرقت یاد شده است که البته جهات تربیتی آن مد نظر بوده و احکام سرقت بر آن ها جاری نمی شود و منظور از این که این اعمال را سرقت نامیده اند، پلیدی و زشتی ارتکاب آن ها بوده است.
استاد برجسته حوزه علمیه خراسان با اشاره به روایتی از امام صادق(علیه السلام)، اظهار کردند: در روایت از افرادی که زکات اموال خود را نمی پردازند یا مهریه همسران خود را نادیده می گیرند و در پرداخت آن اهمال می کنند، هم چنین افرادی که پولی قرض می گیرند و نیت دارند که آن را به صاحبش برنگردانند به سارق تعبیر شده است.
آیت الله سیدان فرمودند: برخی افراد به بهانه واجب نبودن، بخش هایی از نماز را نادیده گرفته و مستحبات آن را به حداقل رسانده یا به طور کلی حذف و به اقلّ آن اکتفا می کنند که این افراد در روایات رسیده از ائمه معصومین(علیهم السلام) به سارق ترین افراد تعبیر شده اند و این نماز آن ها هم چون پارچه ای پیچیده و به صورتشان زده خواهد شد.
ایشان بیان کردند: عقل و درک انسان امکان فهم و درک برخی از مسائل را به صورت محدود و جزئی برای او فراهم می کند و به عنوان مثال نمی توان شناخت خداوند را از او انتظار داشت و فراتر از ظرفیت عقل جلو رفت و اظهار نظر کرد.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان با تأکید بر این که راه اصلی رسیدن به معارف و حقایق، اهل بیت عصمت(علیهم السلام) هستند و هر راهی غیر از آن بیراهه است، عنوان کردند: شخصی که بخواهد در ورود به معارف حقّه به ظرفیت و کشش محدود تعقّل خود اکتفا کند و در این راه اهل بیت(علیهم السلام) را نادیده بگیرد، سارق است.

بخیل ترین، کسل ترین، جفاکارترین و عاجزترین افراد چه کسانی هستند؟
آیت الله سیدان هم چنین با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در مورد بخیل ترین افراد بشر، فرمودند: بخیل ترین افراد شخصی است که با مسلمانی برخورد می کند و مانعی برای سلام کردن وجود ندارد اما این کار را انجام نمی دهد.
ایشان با تأکید بر اهمیت ذکر و یاد قلبی و زبانی خداوند و نعمات الهی، افزودند: کسل ترین افراد بشر آن شخصی است که از صحت و سلامت بدنی برخوردار است اما در حالت فراغت از امور روزمره خداوند را یاد نمی کند و ذکری نمی گوید.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان اظهار کردند: جفاکارترین و بی مهرترین افراد امت آن هایی هستند که نام پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) برده می شود اما درود نمی فرستند و برخورد معمولی دارند.
آیت الله سیدان هم چنین در مورد عاجزترین افراد توضیح دادند: کسی که معتقد به وجود خداست و او را حاضر، ناظر، آگاه، مهربان و قادر می داند و در این حالت حاجات و خواسته های مادی و معنوی خود را از او طلب نمی کند و لب به دعا نمی گشاید، جزو عاجزترین افراد محسوب می شود.