حضرت آیت الله مهدی مروارید(دام عزه)

حضرت آیت الله مهدی مروارید(دام عزه)

آيت الله حاج شيخ مهدي مرواريد فرزند مرحوم حضرت آيت الله حاج ميرزا حسنعلي مرواريد در سال ۱۳۲۵ در مشهد مقدس دیده به جهان گشود.
ایشان پس از گذرندان دوره ابتدائی،وارد حوزه علمیه مشهد شد و دروس خود را نزد اساتید بزرگ آن دوران سپری نمود.از اساتید ایشان می توان چنین یاد نمود:
ادبيات: مرحوم آیت‌الله حسنعلي مرواريد (والد)، حجت‌الاسلام مرتضي مرواريد ، آیت الله سيد علي حجت هاشمي خراسانی و آیت‌الله غلامحسین آهنيان/قوانین: مرحوم آیت‌الله مهدوي‌ دامغاني /رسائل: حجت‌الاسلام شهيد سيد عبدالكريم هاشمي‌نژاد، حجت‌الاسلام سید محمد موسوي‌نژاد (رسائل، استصحاب)کفایه: آیت‌الله حسین وحيد خراسانی و مرحوم آیت‌الله سيد محمود مجتهدي (برادر آیت‌الله سيستاني)/ درس خارج از سال ۱۳۴۴ در محضر مرحوم آیت‌الله حسنعلي مرواريد (والد) و مرحوم آیت‌الله ميرزاجوادآقا تهراني/ معارف: مرحوم آیت‌الله حسن‌علي مرواريد، مرحوم آیت‌الله ميرزا جوادآقا تهراني و مرحوم آیت‌الله مجتبي قزويني .
همچنین ایشان جهت بهره مندی از اساتید کشور عراق در حدود سال ۱۳۴۶راهی حوزه علمیه نجف اشرف می شوند و در آنجا از محضر مرحوم امام خمینی ، شهيد آیت‌الله سيد محمدباقر صدر و درس خارج فقه و یک دوره درس خارج اصول در محضرآیت‌الله سید علی سيستاني بهره مند می گردند.

معظم له علاوه بر تحصیل، همواره در امر تدریس و تربیت علمی و معنوی طلاب نیز همت گمارده و پس از بازگشت از نجف اشرف در سال ۱۳۵۸به این مهم پرداخته.
از ثمرات علمی ایشان در بعد تدریس می توان به آموزش دروسی نظیر معالم، قوانین، رسائل، کفایه ، لمعه، مکاسب، قواعد فقهیه،اصول فقه مقارن، مبانی رجال و تدریس درس خارج، از سال ۱۳۷۳ تاکنون اشاره نمود.

                             انتصاب آیت الله مهدی مروارید به عنوان عضو شورای عالی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

حوزه‌ی علمیه‌ی مشهد مقدس یکی از کهن‌ترین و پربارترین مراکز علمی تشیع و مَهد پرورش بزرگان نام‌آور در دانشهای عقلی و نَقلیِ اسلامی در طول چندین قرن است. مجاورت بارگاه منور رضوی علیه آلاف التحیة مایه‌ی جذب علمای برجسته‌ئی از دیگر حوزه‌های علمیه نیز به این دیار علم و معنویت شده و در دوره‌های گوناگون به سرمایه‌ی ارزشمند آن افزوده است.

اکنون این حوزه با سوابق علمی و تاریخی و سیاسی کم‌نظیر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گسترش کمّی و کیفیِ درخور توجّهی یافته و ظرفیت شایانی برای پرورش علماء و محققان اسلامی در رشته‌های گوناگون پدید آورده است.

شکوفائی این ظرفیت نیازمند مدیریتی جامع و پویا است، بدین لحاظ حضرات آیات و حجج اسلام آقایان حاج سید حسن مرتضوی، حاج شیخ رجبعلی رضازاده، حاج شیخ مهدی مروارید، نماینده‌ی اینجانب در استان، تولیت آستان قدس رضوی، حاج شیخ محمدباقر فرزانه، و حاج سیّد مصباح عاملی را به عضویت شورای عالی حوزه و جناب آقای فرزانه را به دبیری این شورا و جناب آقای عاملی را به مدیریت حوزه منصوب میکنم.

انتظار میرود که این ترکیب کارآمد و کامل با برنامه‌ی زمان‌دار بتواند زمینه‌ی بالندگی و ظهور دهها نظریه‌پرداز در هر یک از عرصه‌های مورد نیاز جامعه‌ی اسلامی از جمله فقه و کلام و تفسیر و حدیث، و صدها پژوهشگر و نویسنده و سخنران و قاضی و دیگر متصدیان شئون علمی و اجتماعیِ اسلامی را فراهم سازد. لازم میدانم از زحمات و خدمات ارزشمند فقید سعید مرحوم حجة‌الاسلام والمسلمین آقای طبسی رضوان‌الله‌علیه در این مسئولیت مهم یاد کرده و علو درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت نمایم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله
سیّد علی خامنه‌ای
۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۴